A A A
drukuj

Komornik nie zabierze wszystkich pieniędzy z lokaty i konta

Data publikacji: 2014.01.02 godz. 12:11

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.8/5

Egzekucja z kont i lokat bankowych pozwala wierzycielowi na szybkie odzyskanie zaległych płatności. Dlatego komornicy często wnioskują o zablokowanie pieniędzy przechowywanych na wszystkich rachunkach dłużnika. W opisywanej sytuacji bank lub SKOK jest zobowiązany do współpracy z osobą, która prowadzi egzekucję. Działania komornika na bieżąco powinien kontrolować właściciel zablokowanego konta. Dzięki znajomości podstawowych zasad egzekucji dłużnik może skutecznie bronić swoich praw.

Część oszczędności podlega ustawowej ochronie …

Osoby, przeciwko którym wszczęto egzekucję komorniczą nie zawsze wiedzą, że część pieniędzy zgromadzonych na ich ROR-ach, rachunkach oszczędnościowych i lokatach podlega prawnej ochronie. Taki przywilej zapewnia artykuł 54 ustawy prawo bankowe. Warto nadmienić, że z częściowej ochrony przed egzekucją komorniczą korzystają również klienci spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych. W przypadku kont i lokat, które są prowadzone przez SKOK-i zastosowanie znajduje artykuł 28 ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

W prawie bankowym i ustawie o SKOK-ach określono taki sam limit kwoty wolnej od egzekucji. Ustala się go jako 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (bez wypłat nagród z zysku). Ten wskaźnik co miesiąc jest publikowany przez Główny Urząd Statystyczny (patrz internetowe komunikaty GUS-u). Trzeba dodać, że do obliczeń przyjmuje się jego wartość z miesiąca, który poprzedzał datę wystawienia tytułu egzekucyjnego.

W listopadzie 2013 roku przeliczeniowe wynagrodzenie wyniosło 3897,12 zł. Oznacza to, że komornik musi pozostawić na rachunkach i lokatach dłużnika przynajmniej 11 691,36 zł (300% x 3897,12 zł). Ta graniczna wartość jest uwzględniana, jeżeli tytuł wykonawczy został wystawiony w grudniu 2013 roku. Komornik działający na podstawie „listopadowego” tytułu wykonawczego weźmie pod uwagę przeciętne wynagrodzenie za poprzedni miesiąc (3833,84 zł).

Dłużnik musi pamiętać o egzekucyjnych „haczykach”

Przepisy ograniczające egzekucję z rachunków bankowych są niezbyt szczegółowe. Brak precyzyjnych wskazań ustawodawcy jest przyczyną wielu sporów i niesłusznych skarg na czynności komorników.

W związku z powyższym warto zaprezentować kilka dodatkowych zasad egzekucji z kont i lokat bankowych. Mówią one, że:

  • limit egzekucyjny dotyczy wszystkich rachunków i kont dłużnika, które są prowadzone przez różne banki
  • środki przechowywane we wszystkich SKOK-ach są objęte osobnym limitem egzekucyjnym
  • rachunki z ujemnym saldem nie podlegają zajęciu komorniczemu
  • kwota chroniona przed zajęciem jest identyczna dla indywidualnego i wspólnego rachunku
  • komornik przeprowadzający egzekucję ze wspólnego rachunku uwzględnia udział dłużnika (zwykle wynosi on 50%)
  • środki wpłacone po dacie zablokowania rachunku uzupełniają kwotę niepodlegającą egzekucji albo są zaliczane na konto zobowiązań (jeśli limit egzekucyjny został wyczerpany)
  • depozyty niewymienione przez przepisy (tzn. inne niż ROR-y, konta oszczędnościowe i lokaty) mogą być zajmowane przez komornika bez żadnych ograniczeń
  • ustawowy limit nie odnawia się jeśli posiadacz rachunku wypłacił część lub całość środków nieobjętych egzekucją
  • kwota wolna od zajęcia nie jest uwzględniana, gdy komornik egzekwuje zaległe alimenty
  • komornik może dokonać zajęcia, jeżeli po jakimś czasie saldo konta przekroczy ustawowy limit (w takim przypadku kwota niepodlegająca egzekucji nadal musi być pozostawiona na rachunku)

Osoby, których konta zostały zajęte przez komornika powinny pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Ustawowa ochrona ich środków przestaje obowiązywać po gotówkowej wypłacie z lokaty lub rachunku. To oznacza, że oszczędności, które wcześniej były chronione przed komornikiem mogą podlegać całkowitej egzekucji jako gotówka.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus