Medialne i polityczne zamieszanie, które towarzyszy działalności Otwartych Funduszy Emerytalnych sprawia, że rozwiązania funkcjonujące w ramach tzw. trzeciego filaru cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mowa o Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE), Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE). Ostatni spośród wymienionych wariantów nie jest dostępny dla wszystkich oszczędzających. Mogą z niego korzystać tylko pracownicy firmy, która uruchomiła program dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. Dane Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że pod koniec ubiegłego roku z PPE korzystało 358 tysięcy pracowników. Ich kapitał emerytalny podlega dziedziczeniu i jest zwolniony z podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki) …
"text-align: justify;">Podstawowa składka na PPE to bonus od pracodawcy
System pracowniczych programów emerytalnych opiera się na partycypacji zakładu pracy. Firma prowadząca PPE powinna przekazywać składki podstawowe na konta pracowników, którzy złożyli stosowne oświadczenie. Środki transferowane do PPE stanowią swoisty bonus płacowy od pracodawcy. Dlatego każdy zatrudniony musi zapłacić podatek dochodowy od przekazanej składki podstawowej. Warto również nadmienić, że środki, które zakład pracy przekazuje do PPE nie wliczają się do podstawy składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.
Ustawa o pracowniczych programach emerytalnych przewiduje możliwość wnoszenia składki dodatkowej, która jest pobierana z wynagrodzenia netto. Według obowiązujących przepisów roczna suma takich dobrowolnych świadczeń pracownika nie może być wyższa niż 450% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej (obecnie 16 708,50 zł). W przypadku składki podstawowej obowiązuje natomiast miesięczny limit w wysokości 7% wynagrodzenia.
Ograniczenia w zakresie maksymalnych wpłat na PPE wiążą się z faktem, że zyski osiągnięte dzięki przekazaniu składek podstawowych i dodatkowych są zwolnione z podatku Belki. Podobny przywilej przewidziano również dla posiadaczy IKE. W przeciwieństwie do wspomnianych rachunków PPE zawsze generują zyski dzięki aktywnej działalności inwestycyjnej. Firmy organizujące system pracowniczych programów emerytalnych najczęściej powierzają zgromadzone środki zakładom ubezpieczeń lub towarzystwom funduszy inwestycyjnych.
Przedwczesna wypłata środków nie popłaca …
Oszczędności zgromadzone na PPE powinny być pobierane po zakończeniu kariery zawodowej. Dlatego osoba zmieniająca miejsce pracy może przenieść swoje środki do programu emerytalnego, który jest prowadzony przez innego pracodawcę. Alternatywne rozwiązanie polega na transferze zgromadzonych oszczędności do Indywidualnego Konta Emerytalnego. Większość osób wybiera właśnie tę opcje. Środki, które trafiają do IKE bardzo często są wypłacane w formie gotówkowej. Osoby, które decydują się na wycofanie oszczędności z trzeciego filaru systemu emerytalnego powinny pamiętać o dwóch sankcjach. Pierwsza z nich polega na pobraniu podatku Belki od zysków wypracowanych przez PPE. Kwota, którą otrzyma były uczestnik pracowniczego programu emerytalnego zostaje również pomniejszona o jednorazowe świadczenie na rzecz ZUS-u. Jest ono ustalane jako 30% sumy składek podstawowych. Środki pobrane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych trafiają na osobiste konto osoby ubezpieczonej. Taka karna wpłata ma rekompensować straty, które ZUS-u poniósł ze względu na wyłączenie podstawowych składek do PPE z podstawy służącej do ustalania obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.