Świadczenie 500+ przysługuje wszystkim rodzinom, w których wychowują się dzieci. Przy pierwszym dziecku obowiązuje kryterium dochodowe, aby otrzymać świadczenie, natomiast przy każdym kolejnym już nie. Jest to sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości, który realizowany jest po dojściu do władzy przez tę partię polityczną. Jak wygląda kwestia egzekucji komorniczej w przypadku beneficjentów 500plus?
Komornik nie będzie miał dostępu do środków wypłacanych danym osobom z tytułu programu 500+. Będą one mogły zostać przekierowane na specjalne, bezpłatne subkonto danej osoby.
Nowe przepisy
Z dniem 20 sierpnia 2016 roku weszły w życie przepisy, które zakładają możliwość tworzenia przez osoby otrzymujące takie świadczenia na dzieci, specjalne konta, do których komornicy nie będą mieli dostępu. W efekcie rząd chce chronić pieniądze z 500plus przed komornikiem. Są one bowiem środkami, które mają wspomóc wychowywanie i utrzymanie dziecka w każdej polskiej rodzinie.
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Taka nowelizacja polskiego prawa została zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Ustawa doprecyzowała, że świadczenie 500+ nie podlega egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego. Do tej pory komornik w praktyce mógł zająć takie środki finansowe przeznaczone dla dzieci, ponieważ nie rozróżniał ich względem innym środków utrzymywanych przez dłużnika na zajętym rachunku. Nie miał też żadnego obowiązku sprawdzać, skąd one właściwie pochodzą.
Według przepisów wprowadzonych właśnie w życie w Polsce, osoby otrzymujące różnego rodzaju świadczenia, w tym 500+, będą miały specjalne subkonta, bez dostępu do nich przez komorników dokonujących egzekucji z majątku dłużnika.
Bez wpływu na alimenty
Kolejną zmianą, jaka została wprowadzona do polskich przepisów, jest to, że świadczenie wypłacane z programu 500plus nie może wpływać na wysokość alimentów. Podobnie jest w przypadku:
- świadczeń rodzinnych,
- świadczeń wychowawczych,
- świadczeń z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego,
- innych środków pieniężnych przysługujących na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej.
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Subkonta bez opłat
Nie trzeba obawiać się, że założenie nowego subkonta na potrzeby gromadzenia i zabezpieczenia świadczenia z programu 500plus, będzie pociągało za sobą jakiekolwiek opłaty. Otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty dokonywane z tego rachunku w banku lub w kasie prowadzących rachunek, są wolne od opłat i prowizji. Klient nie płaci za wydanie karty do rachunku i wypłaty z bankomatów. Aby otworzyć takie konto, będzie trzeba przedłożyć bankowi lub SKOK-owi zaświadczenie wystawione przez jednostkę wypłacającą świadczenie, wraz ze wskazaniem numeru rachunku bankowego, z którego środki są wypłacane.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.